Einar Rosén

Einar Rosén
Einar Rosén
Einar Rosén
Einar Rosén
Einar Rosén
Einar Rosén

Klubbat för:

1 000 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

EINAR ROSÈN (1910-1998): "Sommarfönster", signerad Einar Rosén -61, olja på duk, ca 55x50 cm

HISTORIK:
Efter studier för Otte Sköld och Frithiof Schüldt på Konstakademien 1939-1944, gjorde Einar Rosén flera studieresor till Holland, Frankrike och Spanien.

Rosén är mest känd för porträtt, figurkompositioner och landskap, men har även arbetat som tecknare och inte minst grafiker, mest med träsnitt och litografier.

Förutom flera offentliga verk, är Einar Rosén representerad på Nationalmuseum, Moderna Muséet, Kalmar museum, samt i Konung Gustav VI Adolfs samlingar. Flera av hans grafiska blad har också funnits med i Konstfrämjandets och FiB:s konstklubbs utgivning.

Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen

Kuntoraportti

Smärre färgbortfall

826019

Päivämäärä:

2020-10-22