Persman-Warnstad, lergods, 2 st kannor
Klubbat för:
800 SEK
Schätzwert
1 500 SEK
Beschreibung
PERSMAN-WARNSTAD, Kannor med lock, 2 st, drejat och glaserat lergods, signerade P-W Arvika, höjd 25 resp. 22 cm
Nils Gustaf Persman (1908-1992) och Åke Warnstad (1918-2006) var två svenska keramiker.
Persman fick sin första utbildning av keramikern Riborg Böving på Ålgården i Arvika. I början av 1930-talet byggde han en egen keramikverkstad vid föräldrahemmet Hurra. Han anställdes senare av Viktor Axelsson och arbetade där tillsammans med Åke Warnstad. När Axelsson avled 1946 startade Persman och Warnstad en egen keramikverkstad på Anneborg som de drev fram till 1956.
Zustandsbeschreibung
826163
2020-10-26