Parkurna, 1800-tal
Klubbat för:
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PARKURNA, viktoriansk, England 1800-talets tredje kvartal, Coalbrokedale, stämplat tillverkningsnummer N:o 133335 och diamantstämpel (datering 7 september 1864), fyrkantig fot, uppsvängd form med bladhölstrad bas, gjutjärn bemålat i sandstensimitation, senare gipspostament i form av kannelerade pelare krönt av kalkstensplatta, höjd 48, diameter 64, total höjd med postament 143 cm
Postament med utomhuspatina
826222
2020-10-25