Baljfåtöljer, omkring 1800

Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800
Baljfåtöljer, omkring 1800

Klubbat för:

20 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Ephraim Ståhls art, träskuren dekor och pastellage, sarger med bladstav, dekor av hörnfleuroner, bladhölstrade och kannelerade framben, sabelformade bakben, bemålade vitt, sitthöjd 42 cm

Smärre dekorskador, lagningar och enstaka mindre komplettering, en rygg med spricka

826238

2020-10-25