"Clam Chair" / "Muslinge"
Klubbat för:
44 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ARNOLD MADSEN, tillskriven, "Clam Chair" / "Muslinge", Vik & Blindheim, Norge, modellen formgiven 1953, ben och armlän av lackad björk, stoppad fåtölj med knapphäftad tygklädsel, sitthöjd 35/32 cm.
Tidigare tillskriven Philip Arctander.
Ingår i tema "Designklassiker"
Var god se instagraminlägg "Movablemodern" 23 juni 2020.
Bruksslitage, märken, fläckar, klädsel med skador, knappar saknas, armlänens skarvar glipar, senare klädsel.
826283
2020-10-31