Elsa Nilsson

Elsa Nilsson
Elsa Nilsson
Elsa Nilsson
Elsa Nilsson
Elsa Nilsson
Elsa Nilsson

Klubbat för:

1 800 SEK

2 000 SEK

ELSA NILSSON (Båstad 1880- Stockholm 1929): Skogslandskap, monogramsignerad EN, a tergo med påskrift, tillhör fröken Anna Nyholms samling, olja på duk, ca 28,5x22,5 cm

HISTORIK:
Nilsson studerade konst för Aron Gerle, Carl Wilhelmson och Kristian Zahrtmann. Hon ställde aldrig ut separat men medverkade några gånger i samlingsutställningar arrangerade av Sveriges allmänna konstförening och Föreningen Svenska Konstnärinnor.
Hon är representerad vid Ystads konstmuseum, Helsingborgs museum, Nationalmuseum i Stockholm och med ett porträtt av Karin Boye vid Svenska Statens porträttsamling på Gripsholms slott.

Hennes bror Ulf Boye berättar att hon först delade lägenheten med sin väninna Elsa Nilsson, som var konstnär. Lägenheten låg i uppgång nio. På våren 1929 avled Elsa i ansiktsros, en sjukdom som vi i dag kan bota med antibiotika. Källa: HSBs Brf Färjan Stockholm

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Uppfodrad på pannå, kraceleringar i övre marginal

826346

2020-12-06