Konsolbord, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

KONSOLBORD, sengustavianskt, östersjöarbete, träskuren dekor, delvis framtagna äldre ytskikt med fragmentarisk förgyllning, sargen med à la greque mot porfyrimiterad botten, benen med klot och bladanfanger, avsmalnande kannelerade ben, fotavslut med pärlstav, skiva av brokig kalksten med fossiler, höjd 79, 95,5 x 46,5 cm

Skivan med smärre nagg och lagningar

826508

2020-10-25