Konsolbord, 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt, östersjöarbete, träskuren dekor, delvis framtagna äldre ytskikt med fragmentarisk förgyllning, sargen med à la greque mot porfyrimiterad botten, benen med klot och bladanfanger, avsmalnande kannelerade ben, fotavslut med pärlstav, skiva av brokig kalksten med fossiler, höjd 79, 95,5 x 46,5 cm
Skivan med smärre nagg och lagningar
826508
2020-10-25