Bordslampa, 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORDSLAMPA, sannolikt S:t Petersburg, Alexander I, Friedrich Bergenfeldts art, brännförgylld brons, fotplatta med palmetter och sjöhästar mot pikerad botten, konisk pelare med svanar, ljuspipa med palmetter, höjd 53 cm
Ställvis slitage, foten med mindre byckla. Omarbetad ljusstake
826512
2020-10-25