Bordslampa, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BORDSLAMPA, sannolikt S:t Petersburg, Alexander I, Friedrich Bergenfeldts art, brännförgylld brons, fotplatta med palmetter och sjöhästar mot pikerad botten, konisk pelare med svanar, ljuspipa med palmetter, höjd 53 cm

Ställvis slitage, foten med mindre byckla. Omarbetad ljusstake

826512

2020-10-25