Bordspendyl, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BORDSPENDYL, sengustavianskt stockholmsarbete, s k pendule portique, emaljerad urtavlan med arabiska siffror, signerad Sundberg Stockholm (Anders S., urmakare i Stockholm, verksam under 1700-talets andra hälft till omkring 1800), brännförgyllda monteringar i mässing, fodral av carraramarmor, fotplatta med kolonner, dekor av pinjekottar, runt urhus med korslagda vinlövskvistar, krönt av urna, hel- och halvslag, dragnyckel och pendel medföljer, höjd 47 cm

Smärre nagg, en pelare samt övre marmorplatta med spricka. SAV garanterar ej funktionen.

826513

2020-10-25