Taburett, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
16 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), taburett, gustavianskt stockholmsarbete, signerad ILG, träskuren dekor, förgylld, sarg med bladstav, benanfanger med fleuronger, godronnerad överkragning, avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 42 cm
Smärre dekorskador
826516
2020-10-25