Taburett, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

16 500 SEK

12 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), taburett, gustavianskt stockholmsarbete, signerad ILG, träskuren dekor, förgylld, sarg med bladstav, benanfanger med fleuronger, godronnerad överkragning, avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 42 cm

Smärre dekorskador

826516

2020-10-25