Pierre Guariche, ett par fåtöljer, formgivna 1952
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PIERRE GUARICHE (1926-1995), "Span modele FS-116", ett par fåtöljer, 1950-tal, formgivna 1952, Free-Span, stomme av bok, avtagbara klädda sitsar och ryggstöd, höjd 84, sitthöjd 41 cm
LITTERATUR
Illustrerade och beskrivna i tidskriften "Maison Francaise Novembre 1953".
En med lagad söm, bruksslitage
826556
2020-10-25