Pierre Guariche, ett par fåtöljer, formgivna 1952

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

PIERRE GUARICHE (1926-1995), "Span modele FS-116", ett par fåtöljer, 1950-tal, formgivna 1952, Free-Span, stomme av bok, avtagbara klädda sitsar och ryggstöd, höjd 84, sitthöjd 41 cm

LITTERATUR

Illustrerade och beskrivna i tidskriften "Maison Francaise Novembre 1953".

En med lagad söm, bruksslitage

826556

2020-10-25