Carl Larsson Spad-arfvet och en till

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

LARSSON, CARL (2). Spad-arfvet. Mitt lilla landtbruk. 24 målningar med text och teckningar. Stockholm, Albert Bonniers Förlag, 1906.
Tvär folio. 300 x 415 mm. (20) s. 24 färgplanscher. Dekorerat grönt originalklotband. Första upplaga.

LARSSON, CARL. Hos Hemmets målare. Mapp med 4 lösa planscher. Ej komplett, 2 saknas.

Båda volymer med proveniens:
Arkitekt Isac Gustaf Clason (1856-1930),
hans son arkitekt Gustaf Clason (1893-1964),
därefter i arv inom familjen Clason till 2020.

Något nött band, spricka i främre inre fals, något lös i bindningen.
Mapp med reva och några skador. 2 planscher saknas.

826804

2020-10-17