Ljuskrona, 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

LJUSKRONA, stockholmsarbete i rokoko, för sex ljus, delvis brännförgylld stomme av mässing, behängd med löv och stjärnor, stavverk med pärlor, blåsta stamglas på hjärtstång, solfjäderformade reflektorer, urnformade ljuspipor med droppbrickor, avslutande klot med fasettering, höjd 81, diameter 51 cm

Kompletterad, spår av el

827038

2020-10-25