Albert Engström, blyerts/tusch (4)

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): blyerts- och tuschteckningar + etsning, 4 st

"Porträtt av konstnären Svante Nilsson graveur en médailles Paris", signerad Albert Engström, tusch på papper, 22x14 cm
"Självporträtt", signerad och daterad Albert Engström 1893, blyerts på papper fäst på kartong av papp, 18,5x11,8 cm
"Jerker Trähoppa", blyerts på papper, 27x19,5 cm. av konstnärens dotter Malin Engström.
"Albertus Engström", träsnitt, bladstorlek 17x14 cm

PROVENIENS
Direktör Curt Sandelius samling, Stockholm

gulnade papper, smärre fläckar

827046

2020-10-25