Albert Engström, tuschteckningar (3)

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): tuschteckningar, 3 st

"Karikatyr", signerad A. Engström, tusch på kartong av papp, 16x14 cm
"Fäktande män", signerad A.E, tusch på papper, 8x17,5 cm
"Man med katt", signerad A.E., tusch och blyerts på papper, 15x14,5 cm

PROVENIENS
Sigrid Engström, née Sparre af Rossvik, Stockholm (konstnärens hustru)
därefter i Direktör Curt Sandelius samling, Stockholm

gulnade papper, smärre fläckar

827048

2020-10-25