Albert Engström, Min gamla koster
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): "Min gamla koster", signerad Albert Engström, tusch på papper, 18,5x21,7 cm
utförd 1912
PROVENIENS
Sigrid Engström, née Sparre af Rossvik, Stockholm (konstnärens hustru)
därefter i direktör Curt Sandelius samling, Stockholm
LITTERATUR
Sven Barthel: Albert Engström Konstnären, Bonniers förlag, Stockholm 1946, avbildad sidan 120, nummer 143
Curt Sandelius var en av de största samlarna på Albert Engströms konst
Papper fäst på kartong av papp smärre pappersskada högst upp i mitten
827054
2020-10-25