Albert Engström, Min gamla koster

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): "Min gamla koster", signerad Albert Engström, tusch på papper, 18,5x21,7 cm
utförd 1912

PROVENIENS
Sigrid Engström, née Sparre af Rossvik, Stockholm (konstnärens hustru)
därefter i direktör Curt Sandelius samling, Stockholm

LITTERATUR
Sven Barthel: Albert Engström Konstnären, Bonniers förlag, Stockholm 1946, avbildad sidan 120, nummer 143

Curt Sandelius var en av de största samlarna på Albert Engströms konst

Papper fäst på kartong av papp smärre pappersskada högst upp i mitten

827054

2020-10-25