Albert Engström, teckningar (2)

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): blyerts/krita teckningar, två st

"Vinter", signerad och daterad Albert Engström 94, blyerts på papper fäst på pannå av papp, 24x18,5 cm

"Man i gränd", signerad Albert Engström, blyerts, tusch och krita på papper, 38x26,5 cm

PROVENIENS
Direktör Curt Sandelius samling, Stockholm

gulnat papper

827064

2020-10-25