Edvin From hästskulpturer

Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer
Edvin From hästskulpturer

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

EDVIN FROM (1897-1964): (4) Hästar, skulptuerade i snidat, bemålat och betsat trä, samtliga signerad med monogram EF, höjd från ca 12,5 till 18,5 cm

Edvin From kom från Ljusdal, Hälsingland. Han och hans far Lars From (1867-1945) snidade bland annat mycket vackra hästar. Oftast är hästarna signerade med initialer EF på den bakre hoven.

Sedvanligt ålderslitage, sprickbildning, smärre stötmärken

827115

2020-10-18