Edition Luxe ASU Marin Armbandsur 1940-tal

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ASU, Marin, armbandsur, 1940-tal, AB Svenska Urdepoten, manuellt urverk, stål, plexiglas, kronograf med minuträknare, urtavla med telemeter och tachymeter skalor, senare läderrem ej original, serie nr. 419295, kaliber R23 valjoux, diam ca 38 mm

Enligt uppgift inköpt 1948 inför sommarolympiaden i London

Åldersrelaterat slitage. Skadat glas. Verket fungerar ej vid inskrivningstillfillet. SAV garanterar ej funktionen.

827470

2020-10-25