Inge Pettersson, Näckrosor, olja
Klubbat för:
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INGE PETTERSSON (född 1944): Näckrosor, signerad Inge Pettersson, olja på duk, 70x37 cm
Näckrosornas mystik och skönhet har i generationer trollbundit konstnärer och konstsamlare.
Inspirationen till auktionens målning har den samtida konstnären Inge Pettersson hämtat från Claude Monet efter en resa till impressionistens hem och trädgård i Giverny, Frankrike. Näckrosdammarna i Giverny utgör än i dag en magisk upplevelse för besökarna mer än 100 år efter att Monet skapade sina ikoniska näckrosmålningar, däribland Nymphéas - utförd 1906.
Som uppskattad landskapsmålare strävar svensken Inge Pettersson själv efter att skänka betraktaren av hans konst "ett mått av lugn och harmoni".
827636
2020-10-25