Grythyttan Stålmöbler
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GRYTHYTTAN STÅLMÖBLER, trädgårdsgrupp, 7 dlr, stomme i grönlackerad fjäderstål, sits, rygg och armlän i lackerat lövträ, skyltmärkning Grythyttan Klassiker, bordets höjd ca 72 cm, diameter 120 cm, sitthöjd ca 41 cm
HISTORIK: Klassikerserien tillverkades av designern Arthur Lindqvist till Stockhlmsutställningen 1930
Brukslitage, visst lackbortfall, mindre ytskador
828087
2020-10-29