Lotte Laserstein oljemålning

Lotte Laserstein oljemålning
Lotte Laserstein oljemålning
Lotte Laserstein oljemålning
Lotte Laserstein oljemålning
Lotte Laserstein oljemålning
Lotte Laserstein oljemålning
Lotte Laserstein oljemålning
Lotte Laserstein oljemålning

Klubbat för:

240 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

LOTTE LASERSTEIN (Tyskland /Sverige, 1898-1993): Man med barn i knäet, signerad Lotte Laserstein, olja på pannå, 64x48 cm

Målningen utfördes av Lotte Laserstein under en studieresa till Neu St Jürgen i Teufelmoor 1932, den lilla flickan i mannens knä uppträder på flera målningar som konstnärinnan utförde under denna resa

Verket finns med i Anna-Carola Krausse Catalogue Raisonné över konstnären med nummer M 1932/15

Ingår i temaauktionen Selected art

Et litet skrapmärke i ena kanten, nålstick i hörnen

828108

2020-10-31