Kurt Törnqvist 2 st oljemålningar

Klubbat för:

450 SEK

Utropspris

1 000 SEK

KURT TÖRNQVIST (1921-2008), (2) "Vita husgavlar" samt "Vattenglas och äpplen", signerade och daterade -56 resp 57, olja på duk uppfodrad på pannå, olja på duk, ca 24x33, 20x41 cm

PROVENIENS: "Modern Konst i Hemmiljö", inköpt från konstnären

Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen

Nålhål i duk

828125

2020-10-22