Evald Björnberg Harry Harryan oljemålning

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

STOCKHOLMSMOTIV, (2) EVALD BJÖRNBERG (1895-1971): Kornhamnstorg - Stockholm 1945, signerad, olja på pannå, ca 21x15 cm, samt HARRY HARRYAN (1895-1948), "Johannes kyrka", signerad Harryan, olja, ca 14,5x9,5 cm

PROVENIENS:
Björnberg: Köpt direkt av konstnären 1945 samt Harryan: Konstnärshuset, minnesutställning 196

Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen

828338

2020-10-23