Jussi Mäntynen skulptur
Klubbat för:
76 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JUSSI MÄNTYNEN, (1886-1978): Älgkalv, brunpatinerad brons, signerad Jussi Mäntynen, 1930 samt numrerad 4/20, gjutarstämplar, A. Pettersson fud. höjd 32,5, bredd ca 18 cm
Bok medföljer: "Djurskulpturer av Jussi Mäntynen" redigerad av Ensio Rislakki 1949, i denna dedikation samt teckning av en älg, signerad Mäntynen
Objektet ingår i temaauktionen Selected Art
Minimalt slitage, enstaka lättare ärgning
828572
2020-10-31