Jussi Mäntynen skulptur

Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur
Jussi Mäntynen skulptur

Klubbat för:

76 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JUSSI MÄNTYNEN, (1886-1978): Älgkalv, brunpatinerad brons, signerad Jussi Mäntynen, 1930 samt numrerad 4/20, gjutarstämplar, A. Pettersson fud. höjd 32,5, bredd ca 18 cm

Bok medföljer: "Djurskulpturer av Jussi Mäntynen" redigerad av Ensio Rislakki 1949, i denna dedikation samt teckning av en älg, signerad Mäntynen

Objektet ingår i temaauktionen Selected Art

Minimalt slitage, enstaka lättare ärgning

828572

2020-10-31