Boije Magasin för konst, nyheter och moder 21 vol.

Klubbat för:

9 400 SEK

Arviointi

6 000 SEK

Kuvaus

SVERIGES FÖRSTA MODETIDNING (21). Magasin för konst, nyheter och moder. En månadsskrift. Årgång I-XXI. Utgiven av Fredrik Boije. Stockholm, Carl Deleen, 1823-44. (De 5 första årgångarna saknas).

Stor 8:o (ca 230x150 mm. banden). Samtliga med litograferade titelblad. Rikt illustrerad med handkolorerade graverade modeplanscher, noter, mezzotinter, litograferade porträtt, m.fl. gravyrer, några utvikbara (några planscher med revor, några småfläckar, i årg 17 flera planscher med större förluster (lagningar), text delvis något små- och brunfläckad, förstärkning i inre marginal vid titelbladet i årg. 5, mindre textförlust i årg. 17, från och med årgång 1836, då papperskvaliten har försämrats är inlagorna delvis bruntonade och småfläckade).
Senare vita halvpergamentband (1800-tal) med pärmar av marmorerat papper, något nötta, guldornerade ryggar med röda titelfält i skinn, marmorerade snitt. Exlibris [professor] Emil Hougberg (1875-1946). Röd stämpel på baksidan av vissa titelblad "Lindstedts antikvariska bokhandel, Helsingfors". 21 volymer.

Fredrik Carl Boye (Boije) af Gennäs (1773-1857), grafiker, tidningsman, konsthistoriker, kammarherre, officer.
"Det var dock uteslutande som grafiker, han gjorde sig ett konstnärsnamn. Hans verksamhet i denna konstart bestämdes väsentligen av den periodiska publikation, det välkända »Boyes magasin», som han i tjugusex år utgav och till vilken han år efter år lämnade de flesta planscherna. Redan 1815 hade B. börjat gravera modeplanscher, och dessa ofta nätta och läckert kolorerade bilder, vilka äga ett betydande kulturhistoriskt värde, blevo en utmärkt grundval för magasinet och befäste dess stora popularitet ej minst bland damerna. Av de fyra planscher, som regelbundet ingingo i varje häfte, utgjordes alltid en av en dylik modeplansch, åtföljd av beskrivning. De övriga bestodo av porträtt, vyer, avbildningar av festliga anordningar, nyuppfunna maskiner, monument och allehanda konstnärliga alster, såsom skulpturer, målningar, teckningar och byggnader från hem- och utlandet. Själv uppträdde B. mest som reproducerande gravör, men många andra bidrogo med originalarbeten, så J. G. Ruckman, J. V. K. Wahlbom, A. K. Wetterling, K. Fr. Akrell och V. M. Carpelan". (SBL).

OBS! Här saknas de fem första årgångarna med titel: "Konst och Nyhets Magasin för medborgare af alla klasser. Konsten, Etuden, Skämtet och Flärden regera Werlden" (1818-22).

Kuntoraportti

De 5 första årgångarna 1818-22 saknas. Se text

828573

Päivämäärä:

2020-10-22