Nils Palmgren bok om Wilhelm Kåge 1953

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

WILHELM KÅGE I BIBLIOFILUTGÅVA. PALMGREN, NILS. Wilhelm Kåge. Konstnär och hantverkare. Stockholm, Nordisk Rotogravyr, 1953.
4to. Signerad och numrerad aktstudie i djuptryck på japanskt rispapper. Rikt illustrerad, bl.a. med inklistrade färgillustrationer, Gulddekorerat brunt skinnband, övre guldsnitt (Nylén & co bokbinderi). Exlibris Qvartinge Antikhandel Form 1900.

Tryckt i en upplaga om 100 numrerade exemplar. Detta är nummer 68.

Lätt nött band, något skrapmärke.

828717

2020-10-22