Yngve Ekström Lamino fåtölj med fotpall

Klubbat för:

7 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

YNGVE EKSTRÖM, "Lamino", fåtölj med fotpall, Swedese, 1960-tal, ursprungligen formgiven 1956, stomme av ek samt armlän med inlägg av teak, fårklädsel, brännmärkta undertill, sitthöjd ca 40 cm

Bruksslitage, patina , delvis senare kompletterade skruvar, något ostadig

828873

2020-10-24