Vas Hugo Elmqvist
Klubbat för:
9 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HUGO ELMQVIST (1862-1930), vas, Art Noveau, patinerad brons, dekor i relief föreställande bladverk, signerad H.E P6, höjd ca 41 cm
Unik pjäs med inskription:" A.B Nordiska Kompaniet Hederspris i täflan mellan korporationerna 1920 16/5."
HISTORIK: Hugo Elmqvist studerade både konsthantverk och konst i Stockholm under 1800-talets slut. Efter fortsatta studier i Paris och Italien kom han åter till Stockholm där han uppfann en egen teknik att gjuta i brons, vilken uppkallades efter honom. I hans egen verkstad framställdes ett begränsat antal vaser och skålar, alla med dekor av växter eller djur i relief i sann jugend.
Skador: Smärre slitage
828968
2020-10-21