Sengustavianskt bord
Klubbat för:
6 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets första kvartal, Lars Qvarnbergs art, fanerat med mahogny, monteringar i mässing, skiva med inläggningar av friser och fält, genombruten gallerkant, en låda med inredning av fack, benanfanger med romber, avsmalnande ben med avslutande fothylsor och hjultrissor, höjd ca 75, 60x37 cm
Bruksslitage, skiva med märken, renoverad och kompletterad, fothylsor något lösa
829073
2020-10-22