Teckningar Hallström, Börje, Heurlin, Reutersvärd

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TECKNINGAR, 4 st, ERIC HALLSTRÖM (1893-1946) "På conditori", signerad, akvarell, ca 11x15,5 cm, PATRIK REUTERSVÄRD (1886-1971): Interiör, monogramsignerad, ca 10,5x14,5 cm (Proveniens: Färg och Form 1953), JOHN HEURLIN (1893-1951): Liggande kvinna, signerad, akvarell, ca 12x16,5 cm (köpt av konstnären 1952), GIDEON BÖRJE (1891-1965): Solbadare, signerad, akvarell, ca 20x24 cm

Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen

829208

2020-10-24