Otti Ljunggren
Klubbat för:
950 SEK
Utropspris
1 000 SEK
OTTI (Ottiliana) LJUNGGREN (Ängelholm,1878-1969): "Kaktus", monogramsignerad, olja, ca 11x9 cm,
PROVENIENS:
Svensk-Franska Konstgalleriet, auktionsinrop
samt LIZZIE OLSSON ARLE (1926-2006): "Livstecken", olja på duk uppfodrad på pannå, ca 18x9 cm
PROVENIENS:
Lilla Galleriet 1963
Den Maurinska konstsamlingen
Ingår i tema-auktionen kvinnliga konstnärer
829413
2020-12-06