Otti Ljunggren

Otti Ljunggren
Otti Ljunggren
Otti Ljunggren
Otti Ljunggren

Klubbat för:

950 SEK

Utropspris

1 000 SEK

OTTI (Ottiliana) LJUNGGREN (Ängelholm,1878-1969): "Kaktus", monogramsignerad, olja, ca 11x9 cm,
PROVENIENS:
Svensk-Franska Konstgalleriet, auktionsinrop

samt LIZZIE OLSSON ARLE (1926-2006): "Livstecken", olja på duk uppfodrad på pannå, ca 18x9 cm
PROVENIENS:
Lilla Galleriet 1963

Den Maurinska konstsamlingen

Ingår i tema-auktionen kvinnliga konstnärer

829413

2020-12-06