Ola Billgren tuschmålning

Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning
Ola Billgren tuschmålning

Klubbat för:

4 800 SEK

6 000 SEK

OLA BILLGREN (1940-2001): Interiör med kvinna och gitarrist, signerad och daterad Ola Billgren -62, tusch och lavering, 33,5 x 41 cm

PROVENIENS
Pedagogen och museiintendenten Eric Mårtensson (1935-2018)

Ola Billgren och Eric Mårtensson delade under en period en vindslya i kvarteren nedanför Domkyrkan i Lund. Under studieåren vid Lunds universitet 1959-1968 studerade Eric inte mindre än 17 ämnen, både humanistiska, naturvetenskapliga och konstnärliga. Vännen Ola Billgren kom att bli en stor inspirationskälla för Eric Mårtensson.

bildtext till kompletterande bild Ola Billgren: "Eric Mårtensson, oljemålning, 1959"

829423

2020-10-25