Claes Hultberg olja

Claes Hultberg olja
Claes Hultberg olja
Claes Hultberg olja
Claes Hultberg olja
Claes Hultberg olja
Claes Hultberg olja
Claes Hultberg olja
Claes Hultberg olja
Claes Hultberg olja
Claes Hultberg olja

Klubbat för:

5 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CLAES HULTBERG (1864-1938): Landskap i vinterskrud, signerad och daterad C Hultberg 3 april -90, olja på duk, 63x39,5 cm

Claes Hultberg tillhör de mer berömda namnen inom den svenska konstvärlden. 1889 grundade han sin ram- och förgyllarverkstad, som kom att bli den största och mest framgångsrika i landet, med kunder som Bruno Liljefors och kungahuset. Under sin över 100-åriga historia har namnet Claes Hultberg kommit att bli synonymt med inramningar av högsta klass.

En mindre känd sida av Claes Hultberg är hans eget konstnärskap. Under 1880-talet studerade han landskapsmåleri för Alf Wallander och han framträdde de första åren av 1890-talet med företrädesvis vinterbilder i olja, akvarell och pastell. Claes Hultbergs målningar är emellertid extremt sällsynta och ytterst få torde i dag ha sett något av dessa konstverk. Man kan därför med fog ta till ordet unikt när det aktuella verket nu kan presenteras.
Målningen utgör ett gott exempel på hur friluftsmåleriet under inflytande av de rådande
nationalromantiska strömningarna vid 1890-talets början transformeras mot ett mer
stämningssökande måleri, med en kraftigare penselföring och en mer summarisk återgivning av
naturen. Inför Claes Hultbergs här presenterade verk är det inte utan att tankarna går till Karl
Nordström, den kanske främste företrädaren för denna konstriktning.

829425

2020-10-25