Royal Copenhagen Blå Blomst
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", mat- och kaffeservis, ca 80 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets andra hälft, bestående av: 13 flata mattallrikar (1621), djupa tallrikar (1616), 12 förrättstallrikar (1624), 12 assietter (1626), 2 ovala uppläggningsfat (1555, 1556), 2 runda uppläggningsfat (1563), 3 skålar (1518, 1522), 2 skålfat (421, 4224), såsskål (1651), salt- och pepparkar (1706, 1876), tandpetarställ (1801), kuvertaskfat (1802), 2 äggkoppar (1568), 12 kaffekoppar med fat (1549), tekopp med fat (1550), gräddkanna (1537) samt sockerskål (1678)
Nagg förekommer, vissa delar 2:a sortering
829451
2020-10-23