Paul Cornet, bronsskulptur
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PAUL CORNET (1892-1977), litet barn, skulptur, patinerad brons, signerad P. CORNET och numrerad 9/15, höjd 13
cm
PROVENIENS:
Skupturen har stått i det hus i Uddevalla, där världens första supermodell Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992) växte upp. Efter hennes mors och fars död ärvdes stolen av hennes syster och därefter har stolen gått i arv till nuvarande ägare.
Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).
829476
2020-10-25