Paul Cornet, bronsskulptur

Paul Cornet, bronsskulptur
Paul Cornet, bronsskulptur
Paul Cornet, bronsskulptur
Paul Cornet, bronsskulptur
Paul Cornet, bronsskulptur
Paul Cornet, bronsskulptur
Paul Cornet, bronsskulptur
Paul Cornet, bronsskulptur

Klubbat för:

8 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PAUL CORNET (1892-1977), litet barn, skulptur, patinerad brons, signerad P. CORNET och numrerad 9/15, höjd 13
cm

PROVENIENS:

Skupturen har stått i det hus i Uddevalla, där världens första supermodell Lisa Fonssagrives-Penn (1911-1992) växte upp. Efter hennes mors och fars död ärvdes stolen av hennes syster och därefter har stolen gått i arv till nuvarande ägare.
Lisa var en svensk fotomodell. Hon betecknas vanligen som världens första supermodell och var i sitt andra gifte gift med den berömde fotografen Irving Penn (1917-2009).

829476

2020-10-25