Olof Jernberg

Olof Jernberg
Olof Jernberg
Olof Jernberg
Olof Jernberg

Klubbat för:

8 000 SEK

8 000 SEK

OLOF JERNBERG (1855-1935): Kustlandskap, olja på duk, signerad, daterad -79, bildmått 46x65 cm

ÖVRIGT:
Tysk bildkonstnär, född i Düsseldorf 1855, som son till svenske konstnären August Jernberg. Studerade för E.G. Dückert i Tyskland och i Paris, där han influerades av de franska målarna av Barbizonskolan, särskiltJean-François Millet och Théodore Rousseau. Liksom de använde han varma mättade färger för att måla bilder av naturen.

Han är känd främst för kust och klippartier, solnedgångar samt motiv från kustregionerna i Holland, Belgien och Tyskland.

Olof Jernberg undervisade på akademin i Königsberg (nuvarande Kaliningrad) 1901-1918 och vid Konstakademien i Berlin från 1918 fram till sin död 1935, där han också var professor.

Han gjorde flera uppmärksammade utställningar runt om i Europa och vann medaljer i London, Berlin och München.

Representerad på ett stort antal europeiska museer, bland annat Nationalmuseum i Stockholm, Malmö konstmuseum, Nya Pinakoteket i München, Berlins Nationalgalleri och ett stort antal ytterligare tyska och franska museer.

Enstaka fläckar (merpart smärre), i övrigt fint skick

829484

2020-11-01