Knut Hanqvist - Harry Harryan
Klubbat för:
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KNUT HANQVIST (1904-1981): "Nature morte II", signerad och daterad K.Hanqvist -49, ca 32,5x45 cm,
HARRY HARRYAN (1895-1948): "Interiör med lampa/Aftonlampan", signerad, olja på duk uppfodrad på pannå, ca 28,5x19 cm, PROVENIENS: Riksförbundet för bildande konst, Färg och Form, minnesutställning 1949,
Konstnärshuset 1957
Ingår i tema-auktionen Den Maurinska konstsamlingen
829855
2020-10-24