Ljusstakar, omkring 1800
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, brännförgylld mässing, röd kalksten, fyrkantig fot med kälning, avsmalande pelare krönt av urnformad ljuspipa, höjd 23 cm
Slitage, en manschett pålöd och ej ursprungolig
829906
2020-10-26