JOHN JON-AND: Scenkläder

JOHN JON-AND: Scenkläder
JOHN JON-AND: Scenkläder
JOHN JON-AND: Scenkläder
JOHN JON-AND: Scenkläder
JOHN JON-AND: Scenkläder
JOHN JON-AND: Scenkläder
JOHN JON-AND: Scenkläder
JOHN JON-AND: Scenkläder

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

JOHN JON-AND (1889-1941): Scenkläder, stämpelsignerad jon-and, blandteknik på papper, 38x25 cm

Utförd under 1920-30-tal

John Jon-And var inte bara konstnär utan utförde även scendekorationer och scenkläder för uppsättningar på b.a. Lorensbergsteatern, Kungliga Operan, Dramaten, Vasateatern och Oscarsteatern på 1920- och 1930-talen. Denna teckning ligger till grund för en av de kostymer som konstruerades efter hans förlaga.

fuktfläckar

830016

2020-10-25