Edvin From hästskulptur
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EDVIN FROM (1897-1964): Häst, skulptur i snidat, bemålat och betsat trä, signerad med monogram EF, höjd 22 resp 26 cm
Edvin From kom från Ljusdal, Hälsingland. Han och hans far Lars From (1867-1945) snidade bland annat mycket vackra hästar.
Ingår i temaauktionen Allmoge
Skador och lagningar, bortslaget material i en framhov, en bakhov saknas och är utbytt med gummibit
831107
2020-10-28