Edvin From hästskulptur

Edvin From hästskulptur
Edvin From hästskulptur
Edvin From hästskulptur
Edvin From hästskulptur
Edvin From hästskulptur
Edvin From hästskulptur
Edvin From hästskulptur
Edvin From hästskulptur
Edvin From hästskulptur
Edvin From hästskulptur

Klubbat för:

2 600 SEK

Schätzwert

2 000 SEK

Beschreibung

EDVIN FROM (1897-1964): Häst, skulptur i snidat, bemålat och betsat trä, signerad med monogram EF, höjd 22 resp 26 cm

Edvin From kom från Ljusdal, Hälsingland. Han och hans far Lars From (1867-1945) snidade bland annat mycket vackra hästar.

Ingår i temaauktionen Allmoge

Zustandsbeschreibung

Skador och lagningar, bortslaget material i en framhov, en bakhov saknas och är utbytt med gummibit

831107

2020-10-28