Skrivbord med uppsats Kanton 1800-tal
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKRIVBORD MED UPPSATS, Queen Anne-stil, ca 1840/50-tal, lackarbete utfört i Kanton för den engelska marknaden, tredelat bestående av krön, uppsats och skrivbord, träskuren dekor, lackerat i svart med dekor förhöjt i flerfärgat guld, heltäckande dekor av växtornamentik och ursparningar med scenerier av pagoder, tempel och figurer, uppsvängt öppet gavelkrön med voluter och fleuronger, mitten med akantusståndare, uppsats med dörrar och bakomliggande låd- och fackinredning samt sidolåda, skrivbord med cabriolformade ben med avslut i form av claw and ball, höjd ca 168, 68 x 68 cm
Nyckel saknas, märken, slitage förekommer, front inredning saknas
831111
2020-11-05