Brosch 18 k vitguld diamanter

Brosch 18 k vitguld diamanter
Brosch 18 k vitguld diamanter
Brosch 18 k vitguld diamanter
Brosch 18 k vitguld diamanter
Brosch 18 k vitguld diamanter
Brosch 18 k vitguld diamanter
Brosch 18 k vitguld diamanter
Brosch 18 k vitguld diamanter

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

BROSCH, 18 k vitguld, 27 smådiamanter med rosen-, gammal- och åttkantslipning, en större rosensten ca 0,20 ct samt 4 gammalslipade diamanter total ca 0,40 ct,
1900-talets första del, otydlig mästarstämpel, årsindex saknas, svensk kontrollstämpel, höjd ca 5 cm, vikt ca 3,4 g

Större rosensten med skador samt hack förekommer på övriga, nål något böjd vid fäste

831284

2020-10-29