Träsnitt ur Arabo - Bibbia ej komplett

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TRÄSNITT UR ARABISK BIBEL. 107 träsnitt, lösa, nedklippta, några dubbletter. Text på baksidan arabiska och latin.
Ur Arabo - Bibbia. Nuovo Testamento. Vangeli. Evangelium sanctum Domini Nostri Iesu Christi conscriptum a quatuor euangelistis sanctis idest, Matthaeo, Marco, Luca, et Iohanne. Romae: In Typographia Medicea, 1590 (Al colophon: 1591).

Träsnitt ur arabisk-latinsk bibel, den första boken som gavs ut av detta tryckeri. Träsnitten av konstnärerna är Antonio Tempesta (1555-1630) och Leonardo Parasole (1570-1630).

Proveniens: Per Edward Gustafsson (1893-1966), landskanslist, kommissionär vid länsstyrelsen i Vänersborg där han föddes och bodde hela sitt liv.
Delar av Per Edward Gustafssons autograf- och handskriftssamling finns i Uppsala Universitetsbibliotek Carolina Rediviva dit den donerades av honom själv. Autografsamlingen innehåller huvudsakligen svenska, men även utländska autografer, från 1500- till 1960-talet. Handskriftssamlingen, som berör olika ämnen och geografiska områden, sträcker sig ända från tiden före Kristus till 1900-talet. Dessutom finns där Gustafssons egen korrespondens.

Ej komplett. Klippta, något nötta, småfläckar.

831303

2020-10-26