Servis Wexiö guld Gustavsberg
Klubbat för:
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ARVID EKBERG, "Wexiö Guld" (1887-1939), matservis, 44 dlr, porslin, Gustafsberg, dekor i grönt och guld, bestående av: 12 tallrikar, 12 djupa, såsbåt, 12 assietter, 7 div uppläggningsfat
1 uppläggningsfat med spricka
Såsbåt med lagning
1 assiett med nagg
Krackeleringar, bruksspår förekommer
831828
2020-11-05